Prestiżowa warszawska uczelnia z wizytą w Wołuczy. Trwają starania w Sejmie

(fot. APS)

Maria Grzegorzewska – twórczyni pedagogiki specjalnej w Polsce, pochodziła z Wołuczy.  Niedawno jej rodzinną miejscowość odwiedzili przedstawiciele Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej. Uczelnia, której twórczynią była słynna mieszkanka wsi, będzie obchodziła niedługo stulecie.

Przedstawiciele warszawskiej uczelni złożyli kwiaty pod obeliskiem ich patronki stojącym przy rondzie w Wołuczy. Główny punkt wizyty stanowiło spotkanie w Urzędzie Gminy Rawa Mazowiecka z jej wójtem Michałem Michalikiem oraz dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury – Łukaszem Glimasińskim. Spotkanie poświęcone było włączeniu się gminy w obchody jubileuszu APS.

fot. APS

– Chcemy w przyszłym roku przygotować piknik, który byłby okazją do przybliżenia osoby Marii Grzegorzewskiej. To tym bardziej istotne wydarzenie, że Akademia stara się w Sejmie, aby przyszły rok był poświęcony pamięci Grzegorzewskiej. Wpisywałoby się też w nasze plany – podkreśla Michał Michalik, wójt gminy Rawa Mazowiecka.

Kształcenie nauczycieli to podstawa

Urodziła się w 1887 r. jako córka Adolfa Błażeja i Felicji z domu Bogdanowicz. Rodzice Marii Grzegorzewskiej dzierżawili majątek. Studiowała w Międzynarodowym Fakultecie Pedologicznym w Brukseli (1913-1914), doktorat uzyskała na Uniwersytecie Paryskim (Sorbona). Po powrocie do Polski (1919) pracowała w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, zajmując się sprawami szkolnictwa specjalnego. W latach 1922-1967 kierowała Państwowym Instytutem Pedagogiki Specjalnej, a w latach 1930-1935 - Państwowym Instytutem Nauczycielskim (dziś Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej). Założyła „Szkołę Specjalną” i kierowała nią w latach 1924 - 1967. W okresie wojny i okupacji Maria Grzegorzewska pracowała w szkole specjalnej nr 177 w Warszawie jako nauczycielka. Chorowała na serce, mimo to brała udział w tajnej działalności oświatowej Delegatury Rządu Londyńskiego, pracując nad kształceniem nauczycieli. Prowadziła roczne studium kształcące nauczycieli, działała w konspiracji (kolportaż broni), udzielała pomocy Żydom, brała udział w Powstaniu Warszawskim w służbie sanitarnej. W czasie powstania spłonął jej dom i jej prace. W latach - 1958-1960 była profesorem Katedry Pedagogiki Specjalnej UW, pierwszej uniwersyteckiej katedry pedagogiki specjalnej w Polsce. Maria Grzegorzewska za najistotniejsze swoje osiągnięcia uważała prace związane z kształceniem nauczycieli.


 

Włodzimierz Szczepański

Włodzimierz Szczepański

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 12

 • 12
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Rawianin producentem legendy polskiego hip-hopu...

Mazowsze. Wiadomości z regionu

Głosowanie na budżet obywatelski to nie wojna

Żabki trenowały misiową mowę

Uwierzyła, że dzwoni policjant, a potem...

Skierniewicka Izba Gospodarcza ma 30 lat. W rok...

Honory dla ikony Wilkowic. Ma posłuch wśród...

Udostępnił auto pracownikowi. Dostał mandat

Bądźmy widoczni – po zmroku

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 1,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA