Skierniewice: Środowisko lewicowe powiatu uczciło Święto Pracy

(fot. Anna Wójcik-Brzezińska)

Na skwerze u zbiegu ulic Sobieskiego, Reymonta i Rybickiego znajduje się pomnik „Bojownikom poległym w obronie Ojczyzny 1939-1945". Co roku na skwerze odbywają się obchody związane z rocznicą wybuchu II wojny światowej. Rokrocznie 1 Maja środowiska lewicowe spotykają się, by złożyć kwiaty i w ten sposób uczcić pamięć walczących o prawa robotników.

Jacek Staryga, od kilku dni nowy prezes powiatowych struktur Sojuszu Lewicy Demokratycznej mówi: – Ludzie lewicy to spadkobiercy tych, którzy walczyli o szacunek i godność ludzi pracy, musimy zatem pamiętać o historii. Nie znajduję powodu, dlaczego mielibyśmy się wstydzić swoich korzeni. Przecież to nie było tak dawno – robotnicy wyszli z fabryk w 1886 roku, rewolucja ruszyła, nie jak chce się pamiętać w państwie komunistycznym, a w robotniczym Chicago w Stanach Zjednoczonych. To wówczas postulatem strajkujących było wprowadzenia ośmiogodzinnego dnia pracy.

W rok później obchodzono już międzynarodowe święto klasy robotniczej. Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy lub po prostu 1 Maja w Polsce jest świętem państwowym od 1950 roku. W latach 80. nielegalne demonstracje pierwszomajowe organizowała, w opozycji do oficjalnych obchodów, podziemna Solidarność.

– Tak jak chodzimy na cmentarze, pamiętając o przodkach, tak my pamiętamy o ludziach, którzy wywalczyli nam nasze prawa – dodaje Staryga.

W 2022 roku Święto Pracy to niedziela i dzień wolny od obowiązków służbowych. Tymczasem szereg badań pokazuje, że Polacy są jednym z najbardziej przepracowanych narodów w Europie. Na początku roku portal Pracuj.pl opublikował raport o nadgodzinach. Według przywołanych statystyk, aż 75 proc. Polaków pracuje w nadgodzinach i po godzinach (celowe rozróżnienie), wykonując obowiązki ponad etat. Co trzeci ankietowany przyznał, że średnio pracuje 9 lub więcej godzin dziennie.

Mit Polaka obiboka? Według danych Eurostatu przepracowujemy 1 770 godzin rocznie, co plasuje nas na 4. miejscu w UE.

Tyle że dziś 1 Maja dla młodego pokolenia, które nie niesie doświadczeń przymusowych marszów, jest jednym z trzech dni narodowego grillowania. Na pokoleniową absencję zwraca uwagę Staryga.

– Średnia wieku osób, które dziś przyszły złożyć kwiaty jest wstydliwie wysoka. Wychodzi na to, że to święto partyjne, skoro w naszej uroczystości biorą udział członkowie Nowej Lewicy – mówi. – Jestem przekonany, że wszyscy powinniśmy mieć szacunek do historii. Naturalnie nikt nie chce i nie powinien beznadziejnych pomysłów przeszłości popularyzować, ale pamięć wydarzeń, teoretycznie, pozwala uniknąć popełniania błędów.

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 10

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 2
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 3
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Gość 0 ponad rok temuocena: 17% 

  WSZYSTKIE TE GĘBY emerytów i rencistów w większości SĄ W ARCHIWUM ! W razie jakby Putin , który na Ukrainie tworzy Republiki Ludowe wszedł na teren NATO w Warszawie i chciał PRL odtworzyć zostaną ukarani za popieranie dyktatury totalitarnej ..

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Jack -1 ponad rok temuocena: 100% 

  ******** się w łeb cymbale pisowski odurzony kościelnym kadzidłem

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Myślący... -2 ponad rok temuocena: 64% 

  Według niektórych nowoczesnych myślicieli w Polsce, należało by było zniszczyć pomniki naszych wyzwolicieli, bo to samo zło. Tak by należało zrobić z Rzymskim Koloseum przecież tam gineli pierwsi chrześcijanie w okrutny sposób, przez pożarcie przez dzikie zwierzęta to wielkie piekło i wielki grzech. Tylko tam jest mądrzejsze społeczeństwo i dba oswoją historię czyli o swój fundament.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~obserwer -3 ponad rok temuocena: 30% 

  Zobaczcie na te facjaty i zapamiętajcie ,jak wejdzie putler będą go witać

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Skierniewice

Łódzkie dla młodych

Czy słońce może być dla naszej skóry...

Męski dress code: jak ubrać się modnie i...

Szczyt regionów w Ukrainie

Wsparcie dla przyszłych rodziców i zachęcanie do...

Sensacyjny nowy program 2023 dla całej rodziny !

Łódzkie na PLUS. Na wakacje w Łódzkiem lepszymi...

Komunijny dress code dla dzieci

Dyrektor szpitala odwołany

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA