Sami uszyją ekologiczne ubrania

(fot. MDK Rawa)

Za nimi warsztaty i edukacyjne wyjazdy do Łodzi. Teraz dwadzieścioro rawian, być może przyszłych projektantów, przygotowuje oryginalne stroje na pokaz mody ekologicznej. Młodzi artyści udowadniają, że modne ubranie wcale nie musi być… nowe.

Zakończyła się warsztatowa część projektu „Lokomotywą po wiedzę – eco fashion”. Ekologiczno-artystyczne przedsięwzięcie realizuje Łódzki Dom Kultury wspólnie z 32 lokalnymi ośrodkami z województwa łódzkiego. W projekcie bierze też udział dwudziestoosobowa grupa dzieci i młodzieży reprezentująca Miejski Dom Kultury.

Uczestnicy mają za sobą dwa wyjazdy do Łodzi. Podczas kwietniowego uczyli się projektowania ubiorów z surowców odzyskanych. Drugim punktem wycieczki było zwiedzanie Centralnego Muzeum Włókiennictwa. Młodzi projektanci ponownie zawitali w Łodzi w czerwcu. Tym razem odwiedzili pracownię Jupienter.

– Artystka, która ją prowadzi zajmuje się szyciem artystycznym oraz tworzeniem odzieży i galanterii z czesanki wełnianej, czyli tzw. filcu – mówi Beata Bednarska, jedna z opiekunek grupy z Miejskiego Domu Kultury w Rawie Mazowieckiej. – Mieliśmy okazję zobaczyć bardzo bogatą ofertę zabawek, obrazów, torebek, chust i innych niepowtarzalnych wyrobów. Sami stworzyliśmy piękną, oryginalną biżuterię.

Na druga część zajęć przenieśli się do Akademickiego Centrum Designu Akademii Sztuk Pięknych. Tam wysłuchali krótkiego wykładu o ekologii i twórczym wykorzystaniu ubrań z second handów.

– Później przyszła pora na część praktyczną. Na rysunkowych postaciach żurnalowych projektowaliśmy z kawałków tkanin ubrania i naklejaliśmy wycięte elementy garderoby – opowiadają uczestnicy projektu.

Jeden z warsztatów odbył się też w rawskim MDK-u. Młodzi projektanci rozmawiali o idei zrównoważonymi zasobami środowiska. Tematem zajęć, które poprowadziła Agnieszka Mazur z Ośrodka Działań Ekologicznych „Źródła” były działania ekologiczne i nadmierny konsumpcjonizm.

Jedno z zadań polegało na posegregowaniu odzieży na nową i używaną. Gdy ubrania zostały już podzielone na dwie grupy okazało się, że wszystkie były… z drugiego obiegu.

– Ekologia była podstawą dla wszystkich działań artystycznych. Każdy z warsztatów pokazywał, że wiele rzeczy da się wykorzystać ponownie – przekonują organizatorzy. – Wierzymy w to, że takie myślenie proekologiczne przeniesie się do życia uczestników i każdy z nich będzie realizował ideę zero waste na co dzień.

Zdobyte podczas warsztatów umiejętności pomagają młodym artystom w realizacji najważniejszej części projektu – przygotowaniu pokazu mody ekologicznej. Każdy z uczestników przygotowuje jeden oryginalny strój.

– Przygotowujemy kolekcję składającą się z 20 kreacji z odpowiednimi dodatkami – mówi Beata Bednarska. – Stroje są już zaprojektowane.

Stworzone pokazy będą uczestniczyć w konkursie w dwóch kategoriach: na najlepszy strój ekologiczny i najlepszy pokaz mody.

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Łódzkie na Plus

Weź sprawy w swoje ręce. Idź na wybory!

Łódzkie na Plus

Sukienki midi a kolor – jakie warianty można...

Mazowsze w ścisłej czołówce!

Łódzkie na PLUS

Pomysł na Dzień Kobiet!

Ciekawa praca dla AUTOMATYKA

Łódzkie na PLUS

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA