z miasta

Skierniewice

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ31 marca 2023 | 15:03 komentarzy 30
Do czasu rozstrzygnięcia konkursu obowiązki zarządzającego WSZ pełnić będzie Edyta Cieślak, sekretarz miasta Skierniewice .

Do czasu rozstrzygnięcia konkursu obowiązki zarządzającego WSZ pełnić będzie Edyta Cieślak, sekretarz miasta Skierniewice . (fot. Anna Wójcik-Brzezińska)

Marszałek Grzegorz Schreiber odwołał (31.03) ze stanowiska Jacka Kaniewskiego, dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Skierniewicach. Do czasu rozstrzygnięcia konkursu obowiązki zarządzającego WSZ pełnić będzie sekretarz miasta Skierniewice Edyta Cieślak (na zdj.).

Edyta Cieślak, sekretarz ratusza na czas pełnienia obowiązków w WSZ została urlopowana przez prezydenta miasta.

W lutym tego roku pisaliśmy: „Tak bardzo przyzwyczailiśmy się do kolejnych alarmistycznych komunikatów w rodzaju – szpital utracił płynność finansową, że liczba łóżek w budynku, w ocenie zarządzających, ma być dowodem na niezatapialność tego okrętu. W końcu kolejny rok z rządu słyszymy – WSZ nie jest w stanie regulować swoich rachunków, a przecież leczy ludzi”. Z naszych informacji wynika – stan finansów szpitala zagraża bezpieczeństwu pacjentów. Marszałek odmówił dyrektorowi szpitala zaciągnięcia kredytu. Chodziło o… 25 mln złotych. Oficjalnego komunikatu w sprawie odwołania ze stanowiska Kaniewskiego urząd marszałkowski jeszcze nie opublikował.

Zaskakującą jest natomiast decyzja będąca konsekwencją zwolnienia Kaniewskiego – powierzenia obowiązków dyrektorowi WSZ. Od jutra. tj.1 kwietnia obowiązki pełnić ma sekretarz miasta Edyta Cieślak. Za jej kandydaturą przemawiać miał m.in. fakt, że urzędniczka w ramach swoich obowiązków współpracowała z przychodniami, pilotowała tematy związane ze wsparciem wojewódzkiego szpitala. To szósta osoba, która w ostatniej dekadzie obejmuje stery szpitala. Kolejna, która ma być nową jakością i pomocą dla szpitala. Obowiązki pełnić do czasu rozstrzygnięcia konkursu (jesienią?).

Poprzedniczka Kaniewskiego sama złożyła rezygnację, po tym, jak zarząd województwa poinformował o wstrzymaniu procedury umożliwiającej zaciągnięcie przez szpital kredytu komercyjnego – 7,5 mln zł. Te pieniądze to dziś być albo nie być dla szpitala – mówiła Małgorzata Majer.

Jacek Kaniewski dyrektorem WSZ w Skierniewicach został w marcu 2019 roku, wcześniej od 2013 roku był dyrektorem szpitala w Łowiczu. Umowa dyrektora została zawarta na czas określony – 6 lat (zgodnie z obowiązującą ustawą). Pozostaje kwestia, na jakich zasadach kontrakt zostanie rozwiązany.

Edyta Cieślak, po wygranych przez Krzysztofa Jażdżyka wyborach samorządowych (2014 r.) i objęciu przez samorządowca urzędu prezydenta miasta, stanowisko redaktor naczelnej skierniewickiego tygodnika ITS zamieniła na fotel naczelnika wydziału rozwoju gospodarczego, sportu i spraw społecznych. W kwietniu 2021 roku prezydent powierzył jej obowiązki sekretarza miasta.

Raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej szpitala w Skierniewicach za rok obrotowy 2019 (ostatni udostępniony) pokazuje jasno – WSZ utracił płynność finansową. Wartość zobowiązań trzykrotnie przekroczył kapitał, jakim placówka dysponuje. Autor kilkunastu stron dokumentu nie znajduje dźwigni, która poprawiłaby bezpieczeństwo finansowe placówki. Raport diagnozuje sytuację ekonomiczno-finansową szpitala na ostatni dzień 2019 roku. WSZ wówczas nie był w stanie terminowo regulować zobowiązań, koszty obsługi zadłużenia (odsetki od kredytów i pożyczek oraz odsetek od przeterminowanych zobowiązań z tytułu dostaw i usług) pogłębiały straty, „skokowy przyrost szeroko rozumianych kosztów wynagrodzenia (przede wszystkim płac personelu medycznego)” zamykał bilans.

Analizując strukturę kosztów działalności operacyjnej, największy udział stanowią – niezmiennie – koszty wynagrodzeń wraz z pochodnymi, w 2019 r. stanowiły 69,33 proc. Prościej – koszty dynamicznie rosną, zyski – w najlepszym razie – utrzymują się na podobnym poziomie. Naturalnie nie sposób abstrahować oceny od sytuacji na rynku pracy, niepodobna obciążać dyrekcji szpitala skutkami kolejnych ustawowych decyzji o wzroście wynagrodzeń, presją płacową kurczącego się runku specjalistów, braku alternatywy dla żądań płacowych stawianych przez pracowników, stwierdzenie – szpital utracił płynność finansową, jest jednak faktem.

Szansa na odbicie się od dna? „Systematyczny wzrost nakładów na służbę zdrowia” – konsekwentnie odpowiada zarządzający WSZ. Długoterminowe zobowiązania szpitalna koniec 2019 wyniosły niemal 20 mln zł, niezapłacone faktury niemal 6,5 mln zł. Koszt wynagrodzeń (pomijając kontrakty) rok do roku wzrósł o niemal 6 mln zł.

WIĘCEJ NA TEMAT ODWOŁANIA DYREKTORA SKIERNIEWICKIEGO SZPITALA:
W ŚWIĄTECZNYM WYDANIU "GŁOSU" - CZWARTEK (6.04)

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 56

 • 18
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 8
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 3
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 3
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 3
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 20
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Nikodem 0 ponad rok temuocena: 91% 

  Poznałam Panią dyrektor jak była sekretarzem popiera tylko patologie . Jak ktoś się stara i pracuje to nie popiera

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Misio z lasu -1 ponad rok temuocena: 100% 

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Misio z lasu 2 -2 ponad rok temuocena: 73% 

  Niektórzy Jak widać szkołę skończyli dzięki orzeczeniu z poradni lub litości kadry nauczycielskiej....

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Michał okk -3 ponad rok temuocena: 25% 

  Dobrze że kaniewskiego wyrzucili zadłużył szpital w łowiczu i w skierniewicach

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~krzyś -4 ponad rok temuocena: 100% 

  Zadłużył szpital Sawicki. A teraz poszedł do placówki DOM.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Dana -5 ponad rok temuocena: 100% 

  Dyrektor Cieślak razem ze swym bliskim przyjacielem Mariuszem Jarczyńskim.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Pacjent -6 ponad rok temuocena: 35% 

  To zastępca d/s medycznych też powinien być odwołany!!! Nic dobrego nie dzieje się w szpitalu. Zatrudniani są ludzie po znajomościach, którzy nic dobrego nie robią i dlatego wszystko się sypie! Sprzęt kupowany najtańszy i na tym cierpią pacjenci.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Water_melon -7 ponad rok temuocena: 100% 

  Rafcio Koci- Wąs na dyrektora. Założy okulary i usiądzie z długopisem za biurkiem. Wszystko podpisze.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Zbysio -8 ponad rok temuocena: 94% 

  Ten Pan z meblowego z Reymonta by się nadał.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~rąbanka i grzybek -9 ponad rok temuocena: 79% 

  Przecież szpital by funkcjonował, przyczyna jest taka że Kaniewski sam nie rządził była rada szpitala która jest z nadania politycznego, Zatrudniano działaczy PIS nap. kadrowa radna pis, kobieta bez doświadczenia ale i odpowiedniego wykształcenia. Pracownicy się dziwili czemu nie zatrudniono na to stanowisko osoby z pracowników szpitala bo byli tacy tylko osobę politycznie umocowaną kompletną nieudacznice która z kadrami ma tyle co piernik do wiatraka. Nie rozumiemy tego działania przez zatrudnienie tej osoby traci PIS w oczach pracowników i ta rada polityczna pani od marketingu to gwóźdź do trumny. Proponujemy by się zastanowić kogo przyjmuje się na stanowiska w szpitalu.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Z życia wzięte -10 ponad rok temuocena: 69% 

  Może warto przyjrzeć się ilu młodych zdolnych lekarzy odeszło ze szpitala przez byłych już dyrektora i zastępcę do spraw medycznych.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Pola -11 ponad rok temuocena: 70% 

  W szpitalu zatrudniają nawet tych których wcześniej zwolnili dyscyplinarne

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Pan Dyrektor -12 ponad rok temuocena: 41% 

  Mam nadzieję, że to początek dobrych zmian. Trzymam kciuki za Panią Dyrektor.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Phil -13 ponad rok temuocena: 54% 

  Przerost administracji w szpitalu. Najpierw utworzone na siłę nowe stanowiska pracy przez Dorotę R. ówczesną posłankę a teraz przez Jażdżyka. Potworzyli jednostki organizacyjne wogule szpitalowi niepotrzebne. I tak są przejadane pieniądze szpitala przeznaczone na leczenie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Boss -14 ponad rok temuocena: 67% 

  Kolejna celebrytka nie mająca pojęcia o zarzadzaniu szpitalem. Gratuluje pomyślunku! Dopóki dyrektorami będą partyjne pionki to będzie tak jak jest. Skierniewice zadłużone po uszy, następny Zgierz a Bełchatów tonie razem z nimi. PIS tak jak SLD/PSL nie ma pojęcia o zarzadzaniu tego typu jednostkami, ratują sytuacją dając kolejne kredyty które my jako podatnicy spłacamy. DOŚĆ TEGO! Jak nie znasz sie to nie bierz stanowiska albo odpowiadaj za swoja nieudolność swoim majątkiem.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Maryla -15 ponad rok temuocena: 100% 

  Wreszcie ktoś mądrze napisał

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Marcin -16 ponad rok temuocena: 81% 

  Tiktokowy znawca

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~obserwator -17 ponad rok temuocena: 52% 

  Dodaj do tego PełO i obraz będzie pełny

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Jan -18 ponad rok temuocena: 70% 

  Pani sekretarz dostała posadę od prezydenta w podziękowaniu za udział w kampani wyborczej. Oto jej osiągnięcia zawodowe.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Rawiak -19 ponad rok temuocena: 64% 

  Jak ten, który robił kampanię w Bełchatowie. Nagle dyrektor elektrowni

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Ola -20 ponad rok temuocena: 64% 

  Teraz to dopiero szpital pójdzie na dno. Chyba, że Jażdżyk dołoży kasy z kasy miasta. Ale jak wiemy miasto zadłużone po uszy. To będzie ciekawy rok....

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Morgan -21 ponad rok temuocena: 31% 

  Kaniewski lizał d..... pisowi a ci go zwolnili

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Obserwator -22 ponad rok temuocena: 51% 

  Lekarze zarabiają 30-40 tys, nie uczą się, bazują na wiedzy sprzed lat ale zarabiają jak najlepsi specjaliści. Fundusz płac 70% ? Tego nie przeżyje żadna firma. Tragedia. Trzeba zredukować personel o 30% resztę dobrze zorganizować. I podstawowy warunek. Albo praca albo prywatny gabinet... zresztą szkoda gadać...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~gosc -23 ponad rok temuocena: 56% 

  "Trzeba zredukować personel o 30%...." Nie rozumiem - na dyżurze ma pracować 1 i 1/2 pielęgniarki i 3/4 lekarza ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~kania -24 ponad rok temuocena: 35% 

  Aleś ty mondry...... Zostań dyrem typie!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Łuk -25 ponad rok temuocena: 44% 

  Prawda

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Prawda -26 ponad rok temuocena: 58% 

  Nareszcie wywalona dyrekcja,ale ta kandydatura kompletnie nietrafiona

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~von Kafka -27 ponad rok temuocena: 67% 

  Nie znam pani sekretarz, ale z opisu jej dotychczasowych poczynań, nie widzę wielkich nadziei dla szpitala na sensowny program naprawczy. Do wyłonienia kolejnego dyrektora, czyli do jesieni lub później, może nie być już czego naprawiać. Szkoda, bo przecież jeszcze kilkanaście lat temu, była to dobrze prosperująca i zarządzana instytucja, bardzo potrzebna miastu i okolicy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Wujek Kazimierz -28 ponad rok temuocena: 67% 

  Tej Pani ze zdjęcia także dziękujemy. Na pewno uleczy sytuację. Posiada takie kwalifikacje, że ulala. Niech ona lepiej zajmie się tym czym powinna.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Ciocia Gosia -29 ponad rok temuocena: 50% 

  Kazik, nie pisz takich głupot

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Skierniewice

Mazowsze w ścisłej czołówce!

Pomysł na Dzień Kobiet!

Łódzkie na PLUS

Łódzkie na PLUS

Wystawa prac Estery Karp w Skierniewicach. Dla tego...

Namalowane sercem. Prace dzieci trafiły na...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA