Namalowane sercem. Prace dzieci trafiły na licytacje

Już po raz trzeci skierniewickiemu finałowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy towarzyszyć będzie aukcja wyjątkowych obrazów. Prace powstały w ramach akcji „Malujemy sercem” i są efektem współpracy przedszkolaków, uczniów oraz lokalnych artystów.

W ostatnich kilku tygodniach ubiegłego roku w przedszkolach oraz szkołach w mieście i powiecie powstało osiemnaście obrazów. Jedenaście placówek i ośmioro lokalnych artystów wzięło udział w projekcie. Prace zostaną wylicytowane, a dochód ze sprzedaży zasili konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Licytacje ruszą w piątek 12. stycznia o godzinie 21.00 i potrwają do niedzieli 28 stycznia do godz. 21. Licytować obrazy można na portalu allegro. Wystawiającym prace jest WOŚP Skierniewice.


„Lalka w beżu”. Obraz namalowali uczniowie klasy 5.a ze Szkoły Podstawowej numer 2 w Skierniewicach pod okiem Katarzyny Klimek. – Jestem zachwycona zaangażowaniem, z jakim uczniowie brali udział w malowaniu. Zaangażowanie, wielkie serca – te cechy dominowały na zajęciach – uczniów i nauczycieli. – Mam świadomość, że malujemy w celach charytatywnych, dlatego starałam się malować obraz bardzo dokładnie i jak najlepiej potrafię – mówi jedna z uczennic.


W Przedszkolu numer 13 w Skierniewicach powstał obraz „Jesienne smoki”. Patrząc, na pracę powstałą pod okiem artystki Anny Lipińskiej-Brody odbiorca może przenieść się w świat wyobraźni oraz baśni. W pracy dominują kolory kojarzące się z tytułową jesienią – czerwień w różnych odcieniach. Nie mogło zabraknąć również opadających liści. Jednak bohaterami są trzy smoki i, mimo że jeden z nich zieje ogniem, smoki namalowane przez przedszkolaków są sympatyczne.


„Zielone marzenia”, to obraz, który artystka Aleksandra Nagłowska stworzyła z absolwentami Szkolnego Ośrodka Specjalno-Wychowawczego imienia Janusza Korczaka w Skierniewicach. Niesamowita kreatywność i talent artystów pokazują, że marzenia dadzą nam niesamowite owoce, które będą początkiem nowego piękna. Skoro nadzieja, to na obrazie dominuje zieleń.


Do tradycji łowickiej nawiązuje obraz „Gwiazda” stworzony przez dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej imienia księdza Jana Twardowskiego w Dębowej Górze we współpracy z Moniką Pakułą. W pracy centralną kompozycję stanowi, utrzymana w odcieniach różu, gwiazda złożona, o układzie promienistym, ze stylizowanym wzorem piór – pawich oczek. Kompozycję uzupełniają małe, jednobarwne tzw. pojedyncze gwiazdy rozmieszczone w rogach.


Bohaterami drugiego z obrazów powstałych w Szkole Podstawowej numer 2 z uczniami klasy 5.b są trzy koty. Praca powstała podczas czterech spotkań we współpracy z Katarzyną Klimek. - Uczniowie pięknie uzyskiwali odcienie jednego koloru, starając się, aby prace powodowały uśmiech na twarzy odbiorcy — i to im się, zdecydowanie, udało — mówi artystka.


Dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej w Janisławicach namalowały z artystką obraz „O czym śnią koty”. To wyjątkowa praca w odcieniach szarości pokazuje magię tych niesamowitych stworzeń. Przedszkolakom w zaprezentowaniu magii tytułowych zwierząt pomogła artystka Anna Lipińska-Broda. Oprócz kotów na obrazie można zobaczyć też inne zwierzęta. Na gałęzi siedzą trzy ptaki.


W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Skierniewicach pod okiem Katarzyny Klimek powstał obraz „Pięć światów”. Kolorem dominującym w tym przypadku jest czerwień. Jak podkreśla artystka – w tej placówce młodzież udowodniła, że ma nieskończone pokłady talentu i wyobraźni, tutaj zagrały emocje i wrażliwość uczniów ośrodka.


Pod nadzorem Michała Hoppe powstały dwa obrazy ze zdolną młodzieżą z Zespół Szkół Zawodowych numer 1 w Skierniewicach. Kolorem dominującym w pracach jest niebieski, symbolizujący wieczność. Ta przestrzenna praca z dodatkiem złota pokazuje, że wieczność może być piękna, nieskazitelna i czysta – jak serca, które biorą udział w akcji. Obraz nosi tytuł „Relief VII”.


„Ważki” to obraz, który powstał w Szkole Podstawowej numer 5 w Skierniewicach. Z uczniami współpracowała Olga Jagielińska. Wspólna praca nad obrazami, łączenie kolorów i tworzenie nowych odcieni oraz różnicowanie fakturą były dla artystki i dla młodych artystów wspaniałą zabawą i z pewnością ciekawym doświadczeniem. Jak sama artystka mówi, zależało jej, żeby obrazy, które powstawały były „namalowane”. I to jej się udało.


„My” to kolejny obraz powstały w murach Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Skierniewicach we współpracy z Katarzyną Klimek. Jak mówi artystka, współpraca z utalentowanymi uczniami tej szkoły układa się rewelacyjnie, dlatego postanowili stworzyć drugi obraz. I tak narodził się obraz „My”, w którym przewodnik kolorem jest niebieski.


Niebieski to również kolor, który dominuje w drugim z obrazów namalowanych w Zespole Szkół Zawodowych numer 1 w Skierniewicach. Uczniowie malowali pod okiem Michała Hoppe. - Młodzież ze szkoły wykazała się niesamowitą kreatywnością i chęcią do tworzenia niesamowitych dzieł. Obrazy wykonane techniką własną — mówi artysta.


Obraz „Miasto nocą” powstał w skierniewickim Przedszkolu Muzycznym „Bajkowa Kraina”. Opiekunem była Katarzyna Klimek. – Malując miejskie kamienice, dzieci wiedziały, że tworzą magiczny obraz, który może wspomóc Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy – mówi artystka.


Z dziećmi z przedszkola w Makowie Magdalena Popović stworzyła obraz „Maki”. A skoro maki, to dominującym kolorem jest czerwień. – Wspaniale dzieci przeniosły na płótno pod nadzorem artystki. Tematycznie obraz idealnie się wpasuje z miejscem, gdzie powstało to dzieło. Uczyć przez sztukę możemy naszego lokalnego patriotyzmu, co udowodniłam z przedszkolakami – mówi Magdalena Popović.


Obraz „Kogucik” nawiązuje do łowickich tradycji ludowych. Praca powstała we współpracy artystki Moniki Pakuły z uczniami ze Szkoły Podstawowej imienia księdza Jana Twardowskiego w Dębowej Górze. Motyw kogutka pochodzi z wczesnej wycinanki łowickiej, z książki „Wycinanki Ludu Polskiego” autorstwa Seweryna Udzieli. W trakcie powstawania prac wykorzystane zostały techniki malarskie, ale i graficzne, ponieważ obrazy powstawały z użyciem matryc i szablonów, a także techniki kolażu.


Pod nadzorem Aleksandry Nagłowskiej powstały dwie prace trójwymiarowe w Zespole Szkół numer 3 w Skierniewicach. Jeden z nich nosi tytuł „Melodia duszy” i jest pełen symboliki. Ukazuje wrażliwość na otaczający nas świat i problemy życia codziennego widziane oczami młodych osób. Przedstawia pełną paletę emocji od nostalgii po radość, dzięki czemu każdy widz ma szansę spostrzegać go inaczej.


„Szlachetność” to drugi z obrazów powstałych w Zespole Szkół numer 3 w Skierniewicach. Opiekunem grupy była Aleksandra Nagłowska. W pracy dominuje kolor fioletowy, który łączy w sobie sprzeczności i kontrasty, będąc symbolem zarówno materialnego bogactwa i luksusu, jak i duchowego oświecenia i poszukiwania. Młodzi artyści przedstawili dwa czasy – przeszły i przyszły, darzące się szacunkiem i miłością. Obraz nawiązuje do twórczości Klimta, mówi przede wszystkim o ewolucji artystycznej, o zmianie stosunku ludzi do rzeczywistości.


Pod nadzorem Julii Wach powstał obraz w kolorystyce czerwieni „Dziecięce spojrzenie”. Praca malowana była wspólnie z uczniami ze Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Trzciannie. Obraz doskonale ukazuje prawdę o tym, czym dzieci widzą – sercem. Zaangażowanie najmłodszych pięknie ukazało nam jak spoglądać na świat oraz prawdę o tym, co w życiu ważne.


Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Trzciannie pracowali wspólnie z artystką Olgą Jagielińską. W tej szkole podstawowej kolorem przewodnim był czerwony. Tematem, który zaproponowała artystka, były motyle. Na obrazie można zobaczyć cztery motyle, które lecą, każdy w swoją stronę obierając jeden czterech kierunków świata.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 4

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Łódzkie na PLUS

Weekend blisko Warszawy dla sympatyków natury

Strażacy z subregionu żyrardowskiego dostaną...

Praca u najlepszych

Łódzkie na PLUS

Wystawa prac Estery Karp w Skierniewicach. Dla tego...

ŁÓDZKIE NA PLUS

Król zimowych stylizacji

Łódzkie na PLUS

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA